Bejutott a téli csapat Európa-bajnokság nyolcas döntőjébe a magyar U16-os leányválogatott (képünkön), amely a hat nemzeti együttesünk közül a legjobban szerepelt az idei Winter Cup sorozat selejtezőjében. Az U14-es leányok harmadik helyezést értek el csoportjukban, mindkét együttes két győzelemmel és egy vereséggel, tehát pozitív mérleggel zárt.
Gy. Szabó Csilla
A Nemcsek Gréta, Kálmán Luca, Beviz Lujza összeállítású, Gulyás István által irányított U16-os leányválogatott selejtező csoportjának második kiemeltjeként menetelt a döntőig, amelyben nem a legelőkelőbb helyen rangsorolt spanyolok, hanem az elődöntőben az ibériaiakat búcsúztató britek voltak az ellenfeleink. Utóbbiakat mi sem tudtuk legyőzni, ám ebben az esetben az ezüstérem megszerzésén volt a hangsúly, amely eddig automatikus továbbjutást jelentett a nyolcasdöntőbe. Most azonban a rendező, s így kötelezően résztvevő Franciaország hatodik helyezése, valamint az új lebonyolítási rend miatt hétfőig várnunk kellett a jóhírre, miszerint a négy csoportmásodik közül mi is azon három között vagyunk, akik ott lehetnek brest-i döntőben február 14. és 16. között.
− Bár a szerencse nekünk kedvezett, nem értek egyet ezzel a lebonyolítási rendszerrel, igazságtalannak tartom, hogy egy olyan csapat, amely kiharcolta a döntős részvételt, most mégis otthonról figyelheti a finálét – tudtuk meg Gulyás István szövetségi edzőtől, aki sokkal igazságosabbnak tartotta volna, ha a nyolcasdöntő előtt, egy play-off formájában, a pályán dől el a három résztvevő sorsa, nem pedig a fehér asztal mellett. – De számunkra most az a legfontosabb, hogy mi ott lehetünk a legjobbak között, a lányok ezt maximálisan kiérdemelték. Mindhárman sokat tettek a sikerért, egyénként is tudatosan készültek a selejtezőre, amelyben összetartó, igazi közösségként viselkedtek. A pályán és azon kívül egyaránt. A továbbjutás ugyanakkor komoly lehetőség is, hiszen tényleg a kontinens legjobbjai ellen játszhatnak néhány nap múlva, a döntőre már mindenki a legjobb csapatát küldi. Úgy gondolom, hogy ezzel a lányok teljesítették az elvárásokat, éppen ezért Franciaországban felszabadultan, terhek nélkül léphetnek pályára. Az együttes erejét bizonyítja, hogy Nemcsek Gréta betegsége sem törte meg a lendületünket, a második napon Luca és Lujza nélküle is nyerni tudott, a harmadik britek ellenin pedig hozták a páros mérkőzést. Igazi csapatmunka eredménye ez a siker.
Gulyás István vezette Nemcsek Gréta, Kálmán Luca és Beviz Lujza trió sikeresen vette a selejtezőt
Első játékosunk, Nemcsek Gréta a nyitónap estéjére betegedett meg, de ekkor már mögötte volt egy több mint háromórás egyéni mérkőzés, valamint egy páros. Utóbbit az őt legyőző ellenfele nem is vállalta úgy elkészült erejével, Gréti és Luca – aki jó játékkal verte egyesben ellenfelét – végül három szettben hozta az elődöntőbe jutást jelentő találkozót. A legjobb négy között Lujza győzelme volt a siker kulcsa, a britek ellen pedig remek teljesítménnyel szépített a Beviz, Kálmán duó. Ebből is látható, hogy mindenki kivette részét a továbbjutásból.
− A britek gyors és agresszív tenisze nagyon jól érvényesült ezen a borításon, nem véletlenül győzték le az első kiemelt spanyolokat. A döntőben a csoportgyőztes ukránok, csehek, vagy lengyelek egyike ellen kezdünk majd. Bárki is áll majd szemben velünk a pályán, borzasztó nehéz ellenfél lesz. Addigra Gréti is rendbe jön, és biztos vagyok benne, hogy a lányok mindent megtesznek majd azért, hogy jó meccseket játszanak – tette hozzá Gulyás István.
A Nagy Zoltán által vezetett U14-es leánycsapat, Nógrádi Noémi, Sziklai Zita, Csernus Tímea összeállításban is győzelemmel kezdett, mégpedig Ciprus ellen, az egyéni meccseken 4-4, a párosban pedig 2 játékot veszítve. A legjobb négy között viszont kikaptak Izraeltől, így Spanyolország ellen játszva szerezték meg a harmadik helyezést.
− Az átlagosnál gyorsabb, fedett kemény pályán játszottunk, amelyen a lányok kevesebb tapasztalattal rendelkeznek – értékelt Nagy Zoltán. – Az érkezésünket követő edzéseken igyekeztünk hozzászokni ehhez a borításhoz, s mivel első két játékosunk ranglistás helyezésének köszönhetően második kiemeltek voltunk, a szerényebb játékerőt képviselő ciprusiak ellen kezdhettünk. Mi pedig kihasználtuk a lehetőséget. Izrael már sokkal nagyobb kihívás volt, különösen az első játékosuk volt erős, ő a döntőben meg is verte a britek legjobbját, majd a párost is szuper tiebreakben veszítették csak el. A spanyolok elleni bronzcsatában Noémi ugyan kikapott, Zita azonban nagyot játszva hozta a meccsét. A páros találkozó egy igazi ki-ki mérkőzésnek indult, amelyet végül az összeszokottságuknak, és extra motiváltságuknak köszönhetően hoztak nagyszerűen a lányok. Az itt is látható volt, hogy sok, ehhez hasonló, magas színvonalú mérkőzést kellene játszaniuk a jövőben, különösen kemény pályán. Utóbbin ugyanis még nem érezték magukat igazán otthonosan. Ugyanakkor nagyon jó érzés volt egy szép győzelemmel zárni, hiszen mégiscsak a spanyolokat vertük meg, akik a nagy tenisznemzetek közé tartoznak.
Nagy Zoltán, Nógrádi Noémi, Sziklai Zita és Csernus Tímea (balról jobbra) bronzérmes lett csoportjában
Erős csapattal érkezett Bukarestbe Selmeci Petra vezetésével az U14-es fiúválogatott is, amelynek az a Fazekas Vencel volt a vezéregyénisége, aki alig egy hete a világ egyik legrangosabb korosztályos versenyén végzett a legjobb nyolc között. A sorsolással azonban nem volt szerencséjük, hiszen az első mérkőzésükön a hasonló tudású hollandokkal találkoztak.
− A kiemelés ezúttal nem tükrözte a reális erőviszonyokat, gyakorlatilag már a négy közé jutásért előrehozott döntőt vívtunk – tudtuk meg Selmeci Petrától. – Dávid nagyon szépen helyt állt az első szettben egy nagyon tehetséges holland fiú ellen, Vencel pedig nagy skalpot gyűjtött be az európai korosztályos ranglistán őt megelőző Drijver legyőzésével. A találkozó olyan szoros volt, hogy a párost is szuper tiebreak döntötte el. Úgy gondolom, a hollandok egyszerűen csak bátrabbak voltak nálunk a fontos pillanatokban. A következő két találkozón már meccset sem veszítettünk, egyesben szettet sem, miközben mind a hárman játéklehetőséghez jutottak. Jó hangulatban, nagyot küzdve játszottak a fiúk, amiért dicséret illeti őket.
Fazekas Vencel, Balázs Dávid, Jóny Márk és Selmeci Petra (balról jobbra) Bukarestben
Kisantal Péter irányította azt az U16-os fiúcsapatot, amely Olaszországban a harmadik kiemelt horvátok elleni nyitómeccsen elszenvedett vereséget követően a spanyolokat sem tudta legyőzni, a 7. helyért vívott csatában viszont megverte Andorrát.
− Első játékosunkon Mokán István Damjánon nagy teher volt, a horvátok ellen meccslabdáról kapott ki, egy kis szerencsével az meg is lehetett volna – számolt be az olaszországi szereplésről Kisantal Péter. – A spanyolok ellen egyesben nem igazán volt esélyünk, pedig Szász Levente, aki először játszott válogatott találkozón, ekkor már remekül belejött játékba. A párost ugyanakkor szuper tenisszel hozta a Heiszer Flórián, Szász Levente kettős. Ez egy komoly győzelem volt, amiben óriási szerepet játszott, hogy meccs közben alkalmazták a közös edzéseken gyakoroltakat. A csapatszellem végig kiváló volt, a fiúk között a pályán és az azon kívül is megvolt a kellő összhang.
Mokán István Damján, Heiszer Flórián, Szász Levente és Kisantal Péter (balról jobbra) Olaszországban
Az U16-as fiúválogatott összeállítása némi visszhangot váltott ki az utazás előtt. Kisantal Péter ugyanis a ranglistavezető Mokán mellé nem a második Török Ábelt, és a harmadik Giovantsis Noelt nevezte, hanem az akkor hatodik Szász Leventét, valamint a kilencedik Heiszer Flóriánt. A szakember szerint ebben a korosztályban a hazai ranglista 2-10. helyezettje igen hasonló tudású, s miután az ősz folyamán nem látta őket egymás ellen játszani tétmeccsen, ezért a Forrás Kupa 1-es kategóriás U16-os versenyen mutatott forma alapján kívánta kijelölni a második, illetve harmadik játékos személyét. Erről előzetesen a januári szülői értekezleten tájékoztatta az érintettekett, s kérte, hogy a tisztánlátás és az igazságos döntés érdekében, mindenki induljon el a balatonfüredi tornán. Ez így is lett, a teljes hazai korosztályos élmezőnyt felvonultató viadalt a papírformának megfelelően Mokán nyerte, aki a döntőben Heiszert verte 6:4, 6:2-re. Utóbbi az elődöntőben Szászt búcsúztatta óriási csatában (7:5, 3:6, 10-6). Így alakult ki a végleges utazó csapat, amelybe a legjobb pillanatnyi formát mutató játékosok kerültek be.
Winter Cup. Nem hivatalos korosztályos csapat Európa-bajnokság selejtező.
U14.
Fiúk.
C csoport. Bukarest (Románia)
Negyeddöntő: Hollandia – Magyarország 2-1 (Ceelaert – Balázs Dávid 6:4, 6:1; Drijver – Fazekas 2:6, 6:2, 4:6; Ceelaert, Drijver – Balázs, Fazekas 6:1, 4:6, 10-3)
Az 5-8. helyért: Magyarország – Moldova 3-0 (Jóny Márk – Florinta 7:5, 6:2; Fazekas – Vainberg 6:7(5), 6:0, 6:0; Balázs, Jóny – Florinta, Popusoi 4:2, 1:4, 10-5)
Az 5-6. helyért: Magyarország – Lettország 3-0 (Jóny – Sausa 6:4, 6:4; Fazekas – Aire 6:3, 6:1; Balázs, Fazekas – Aire, Sausa 4:1, 4:1)
A csoport végeredménye: 1. Svédország 2. Hollandia 3. Ukrajna 4. Románia 5. Magyarország (Fazekas Vencel, Balázs Dávid, Jóny Márk. Csapatkapitány: Selmeci Petra) 6. Lettország 7. Szerbia 8. Moldova
Leányok.
A csoport. Rakovnik (Csehország)
Negyeddöntő: Magyarország – Ciprus 3-0 (Nógrádi Noémi – Jaser 6:4, 6:0; Sziklai Zita – Agathokleous 6:1, 6:3; Nógrádi, Sziklai – Chrysafi, Jaser 4:1, 4:1)
Elődöntő: Izrael – Magyarország 3-0 (Blustein – Nógrádi 6:3, 7:5; Manhard – Sziklai 6:1, 6:2; Bar Shalom, Manhard – Csernus, Nógrádi 4:1, 4:1)
A 3-4. helyért: Magyarország – Spanyolország 2-1 (Nógrádi – Garcia 3:6, 2:6; Sziklai – Medrano 6:2, 3:6, 6:1; Nógrádi, Sziklai – Bouza, Medrano 7:6(1), 6:3)
A csoport végeredménye: 1. Csehország 2. Izrael 3. Magyarország (Nógrádi Noémi, Sziklai Zita, Csernus Tímea. Csapatkapitány: Nagy Zoltán) 4. Spanyolország 5. Belgium 6. Ausztria 7. Portugália 8. Ciprus.
U16.
Fiúk.
B csoport. Reggio Emilia (Olaszország)
Negyeddöntő: Horvátország – Magyarország 3-0 (Voljaveč – Szász Levente 6:3, 6:1; Marakovič – Mokán István Damján 2:6, 7:6(4), 7:5; Dumbovič, Voljaveč – Heiszer, Mokán 4:1, 5:3)
Az 5-8. helyért: Spanyolország – Magyarország 2-1(Pulido Moreno – Szász 6:1, 7:6(2); Velazquez Farre – Mokán 6:3, 6:0; Abascal, Velazquez Farre – Heiszer, Szász 4:1, 1:4, 10-4)
A 7-8. helyért: Magyarország – Andorra 3-0 (Heiszer – Nadal Farré 6:2, 6:4; Mokán – Aristot 6:0, 6:2; Mokán, Szász – Aristot, Nadal Farré 4:0, 4:1)
A csoport végeredménye: 1. Olaszország 2. Szerbia 3. Horvátország 4. Ausztria 5. Szlovénia 6. Spanyolország 7. Magyarország (Mokán István Damján, Szász Levente, Heiszer Flórián. Csapatkapitány: Kisantal Péter) 8. Andorra
Lányok.
D csoport. Lousada (Portugália)
Negyeddöntő: Magyarország – Szlovákia 2-1 (Kálmán Luca – Zimenová 6:3, 6:1; Nemcsek Gréta – Farkasova 7:6(0), 6:3, 7:5; Kálmán, Nemcsek – Barhacova, Zimenová 4:6, 6:4, 10-5)
Elődöntő: Magyarország – Bulgária 2-1 (Beviz Lujza – Rangelova 2:6, 6:2, 6:3; Kálmán – Toneva 4:6, 1:6; Beviz, Kálmán – Papdopoulou, Toneva 6:1, 6:1)
Döntő: Nagy-Britannia – Magyarország 2-1 (Griffiths – Beviz 6:3, 6:4; Britton – Kálmán 7:5, 6:2; Griffiths, Wong – Beviz, Kálmán 4:0, 1:4, 5-10)
A csoport végeredménye: 1. Nagy-Britannia 2. Magyarország (Nemcsek Gréta, Kálmán Luca, Beviz Lujza. Csapatkapitány: Gulyás István) 3. Spanyolország 4. Bulgária 5. Szlovákia 6. Finnország 7. Portugália.
FOTÓK: MTSZ