Ősszel volt tízesztendős a Rebound Sports Kft., amely piacvezető a hazai fix kemény pályák építése terén. A cég egyik tulajdonosa, Kuhárszky Andreas otthonról hozta a sportág iránti elkötelezettségét, versenyzőként szerzett tapasztalatai pedig hitelessé teszik a nemzetközi partnerek számára. Freund Krisztiánnal mára Debrecentől Stuttgartig, Pulától Bécsig, Almatitól Belgrádig, ATP és WTA-tornák mobil pályáinak építői.
Gy. Szabó Csilla
Igazi teniszcsaládba született Kuhárszky Andreas, annak minden előnyével és hátrányával együtt. Bár szerinte ez utóbbiból jutott neki kevesebb, s most is leginkább azért elégedett, mert a sportágon belül találta meg hivatását. Igaz, nem edzőként, mint édesapja Kuhárszky Zoltán, hanem pályaépítőként, előbb itthon, majd a profi tornák világában is. A legjobb barátjával, Freund Krisztiánnal közösen alapított Rebound Sports Kft. több mint tíz esztendeje piacvezető a hazai kemény pályás beruházások megvalósítása terén. A nemzetközi szintéren azonban mobilpályáik, pontosabban a technikai újításuknak köszönhető, gyorsan és megbízhatóan felállítható, majd elbontható salakos felületek kialakítása révén lettek keresett szolgáltatók. Utóbbihoz a 2020-as, Debrecenben megrendezett Davis-kupa találkozó volt a legjobb ajánlólevél, bár a nagy piaci betöréshez jó kapcsolatokra is szükségük volt. Utóbbiakat a már említett teniszélményekben gazdag gyermekkornak is köszönhette.
Pedig a Svájcban felnevelkedő testvérpár, Andreas és Kristian számára sohasem volt kötelező teniszező szüleik, Kuhárszky Zoltán és Harmath Andrea példájának követése. A sportág ugyan a mindennapjaik része volt, de inkább csak választási lehetőségként, szórakozásnak fogták fel a pályán töltött időt. Az édesapa ráadásul 1995-ös hazaköltözésüket követően kezdett nagyon sokat utazni a világ élmezőnyéhez tartozó játékosaival, így gyermekeivel is kevés időt tölthetett. Andreas mégis ekkor, tízévesen kezdett el rendszeresen teniszezni, mégpedig a Vasas színeiben Csordás Attila irányításával, akit azóta is nevelőedzőjeként tisztel.
− A Tálentumban Mák Tibor és György Károly vezetésével kóstolhattam bele a komolyabb munkába – idézte fel teniszezői pályafutásának kezdeteit Kuhárszky Andreas. – Stefan Edberg volt a példaképem, és az ő remek szerva-röpte játéka, amelyet már kiskoromban igyekeztem erőltetni, jóllehet, ekkor még az eredményesség kárára ment. Tizennyolc évesen azonban már válogatott lettem, az amerikai egyetemi évek során pedig egészen jó játékossá formálódtam. Az egykezes fonákom is akkora érett be igazán. A Washington Állami Egyetemen, Seattle-ben, Matt Anger volt az edzőm, aki játékosként és emberként egyaránt óriási hatással volt rám, a legjobbat hozta ki belőlem. Hiányosságaim azonban ennek ellenére maradtak, ezért nem is gondoltam profi karrierre. Talán párosban jobb esélyeim lettek voltak, de egyedül semmiképpen sem akartam nekivágni az ITF-tornáknak és a világnak.
Az amerikai egyetemi évek alatt Mat Angertől (balra) játékosként és emberileg is sokat tanult Kuhárszky Andreas
Friss pénzügyi diplomával a zsebében, inkább az irodai munkát választotta egy logisztikai cégnél, a négyből két évet Budapesten, kettőt pedig Dubaiban töltve. S bár civil hivatásában minden a várakozásainak megfelelően alakult, a tenisz és az állandó mozgás nagyon hiányzott neki. Végül édesapja ismeretségein keresztül találkozott egy német pályaépítő cég tulajdonosával, aki Magyarországon keresett partnert. Ő pedig legjobb barátjával Freund Krisztiánnal bele is vágott a cégalapításba, 2014. őszén megkezdte tevékenységét a Rebound Sports Kft. Mindketten azt hozták a vállalkozásba, amiben a legjobbak, Andreas a teniszvilág és a sportág alapos ismeretét, Krisztián pedig a gazdasági életben és az üzleti kapcsolatok építésében szerzett tapasztalatait.
− A kemény pályák hazai építésével indultunk, ám az évek során rájöttünk, nem elég széles a magyar piac – avatta be honlapunkat a kft munkájába Kuhárszky Andreas. – Voltak fellendülő időszakok, hiszen országszerte több mint nyolcvan fix pálya kötődik a nevünkhöz, de voltak nehéz éveink is. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy a klubok nem rendelkeznek olyan pénzügyi tartalékkal, amely lehetővé tenné, hogy a nagyobb kezdeti befektetést igénylő, hosszútávon mégis gazdaságosabb kemény pályák létesítésében gondolkodhassanak. Ehhez járulnak még az idősebbek és az amatőrök berögzült szokásai, amelyek a salakot részesítik előnyben. Pedig ahol versenytenisszel foglalkoznak, ott egyszerűen nem lehet a gyorsabb borítás biztosítása nélkül eredményes edzésmunkát végezni, a világ versenyeinek most már döntő többsége kemény pályán zajlik. Akik megértették az idők szavát, azok előteremtették a pénzt egy-két-három kemény borításúra, de vannak magán megrendelőink is. Legfontosabb értékmérőnk a minőség, ezért az általunk épített pályához tíz évig általában nem is kell hozzányúlni. Az kiváló ausztrál alapanyag költségeit tovább növeli, hogy messziről érkezik, de nekünk a megrendelőink elégedettsége a legfontosabb, a jövőben is prémiumszolgáltatást kívánunk nyújtani.
A stuttgarti salak, amelynek építési technikájára különösen büszke a magyar cég
A cég élete 2020-ban vett váratlan fordulatot, a Magyarország-Belgium Davis-kupa találkozó debreceni salakpályájának megépítésével. Olyan újdonságot találtak ki, amelyre szinte mindenki azt mondta: megvalósíthatatlan. Nekik azonban sikerült, ráadásul kifogástalan minőségben, a világon egyedülálló technikával. Ez utóbbi erőssége, hogy nagyon gyorsan építhető és bontható, miközben a lehető legkevesebb hulladékot termeli. Ez utóbbi különösen fontos volt a stuttgarti WTA500-as torna rendezői számára, az eseményre épített pálya mostanra a Rebound legnagyobb büszkesége. A megrendelést persze nem volt könnyű megszerezni, ehhez a Kuhárszky család remek kapcsolataira is szükség volt.
− A torna igazgatója, Markus Günthardt, apa párospartnere volt, a torna szervezésében később fontos szerepet kapó Anke Huber pedig játékosa. Tudtuk, hogy nem elégedettek a meglévő partnerükkel, de nem mertek váltani. Különösen nem egy olyan magyar cégre, amely akkor még nem rendelkezett komoly nemzetközi referenciákkal a mobil salakpályák építése terén. A kemény borítás esetében más lett volna a helyzet, hiszen lassan egy évtizede veszik igénybe a szolgáltatásunkat a bécsi ATP500-as rendezői, ahogy Davis-kupa döntőre is hívtak már bennünket. De visszatérve a stuttgarti esetre, az osztrákok éppen abban az évben salakon szerették volna a Billie Jean King Cup találkozóikat játszani, így Anke ott saját szemével, használat közben láthatta mit is kínálunk. De még így is óriási bátorság kellett a váltáshoz, amit szerencsére megtettek, így az idei már a harmadik évünk lesz Stuttgartban – beszélt a cég életében sorsfordítónak bizonyult megrendelés megszerzéséről Kuhárszky Andreas, aki nem titkolja, a magyarországi Billie Jean King Cup döntőjének meghiúsulásába akár bele is bukhatott volna a kft. Mindent előkészítettek a három éves szerződés teljesítése érdekében, az egyedülálló, általuk kifejlesztett technika mégis éveken át a raktárban állt.
Apa és fia a pálya szélén. A családi köteléket a tenisz szeretete szövi még erősebbé.
Kuhárszky Andreas ma már cseppet sem bánja, hogy nem profi teniszezőként próbált érvényesülni, hiszen a sportág üzleti szférájában tökéletesen megtalálta önmagát. A jelenlegi legsikeresebb magyar játékossal, Marozsán Fábiánnal is rendre összefutnak, hiszen tavaly a bécsi, a kazahsztáni és a belgrádi ATP-tornákon egyszerre voltak érdekeltek. Előbbi játékosént, ő pedig pályaépítőként. A sikeres teniszkarrier megvalósítását egyébként is rendkívül összetett dolognak tartja, a tehetség és a szorgalom mellett számos egyéb körülmény meglétére van hozzá szükség. Édesapja munkája során láthatta, milyen nagy szerep jut például a szülőknek, akik a legfontosabb segítői, de hátráltatói is lehetnek gyermekük karrierjének.
− Sohasem mertem mindent egy lapra feltenni, ezért is választottam az amerikai egyetemet, amely ma már azoknak is jó lehetőség, akik a sportolói karrierről sem mondtak le véglegesen – fogalmazta meg véleményét saját tapasztalatai alapján Kuhárszky Andreas. – Bár az is igaz, végül mindig azok futnak be, akik mindent feláldoznak a teniszért. Ennek csak egy hátulütője van, sokan még így sem érik el céljaikat, amiért néha nem is kizárólag ők a hibásak. Azokban az országokban könnyebb, ahol egy erős szövetség és rendszer áll a játékosok mögött. Nekem így is nagyon szép gyerekkorom volt, apu gyakran elvitt minket a Grand Slam tornákra, később jómagam is edzősködtem külföldi játékosok mellett, a zürichi Grasshoppers női csapatának pedig továbbra is minden évben a kapitánya vagyok. Sajnos játszani nem nagyon marad időm a munka és a család mellett, de előbbi révén azért ott vagyok a teniszvilág nagy körforgásában, ami nélkül nem lenne teljes az életem.
A csodálatos pulai pálya madártávlatból